Nauka rysowania

Rysowanie jest doskonałą zabawą dla dziecka. Dodatkowo rozwija jego zdolności ruchowe i wyobraźnię. Prace dziecka pozostaną też świetną pamiątką na wile lat, a dumni rodzice będą się nimi chwalić na uroczystościach rodzinnych. Naukę rysowania trzeba zacząć z dzieckiem w domu kiedy będzie miało ok. 18 miesięcy. Jeśli jego prace będą bardzo kreatywne i wyczujesz talent to można zapisać je na profesjonalną naukę. Może jest małym artystą.

  • Na początku trzeba dziecku wyjaśnić po co jest papier, ołówki, gumka, kolorowe kredki. Pokazać jak trzymać je w dłoniach i wyjaśnić jak poruszać nimi na papierze. Zacząć trzeba o malowania z dzieckiem prostych figur geometrycznych (koło, kwadrat itp.) i pokazywać, który z przedmiotów w domu ma taki kształt. Dziecko uświadomi sobie, że piłka nie wygląda dokładnie tak, jak ta w pokoju. Zrozumie wymiarowość. Najpierw niech rysuje dorosły, a dziecko próbuje go naśladować. Aż do chwili, kiedy samo narysuje piękny kwadrat. Potem można przejść do linii krzywych i spirali. Tak samo, niech dziecko naśladuje ruchy opiekuna. Takie lekcje oczywiście potrwają kilka dni, nie można się zniechęcać.
  • Dalej zwrócić trzeba uwagę malca na proporcje. Niech maule dużą piłkę i mały klocek. Trzeba pokazać, że przedmioty mogą mieć różny kształt, w zależności od tego, z której strony się na nie patrzy. Zrozumie pojęcie rzutów przedmiotów na papier. Musi zauważyć, że samochód rysowany patrząc na niego z boku wygląda inaczej niż od dołu. Jeśli maluch to zrozumie, trzeba przejść do rysowanie z nim właśnie takich trudniejszych rzeczy i to z różnych stron. W tym momencie można włączyć też kolory różnych części rysowanego auta (niech pobawi się kredkami) oraz różne grubości linii. W grę nich wchodzi też gumka, która pomoże usunąć niewłaściwe linie. Wszystko oczywiście niech trwa do momentu, kiedy maluch opanuje odwzorowywanie kształtów i kolorów na papierze. Jest to nieraz długi proces, ale bez niego nie można iść dalej z nauką. Dziecko zaniedbane na tym etapie, będzie miało problemy już na początku edukacji, gdzie lekcje plastyki zajmują główne miejsce.
  • Następnie naucz dziecko wypełniać (zamalowywać) dany obszar określonym kolorem. Chodzi o naukę "nie wychodzenia za linie". Oczywiście nie będzie robiło tego tak precyzyjnie jak osoba dorosła, ale trzeba zasiać w dziecku świadomość, że tak powinno się rysować.
  • Jeśli ten etap jest zakończony, trzeba rysować z dzieckiem z pamięci. Do tej pory rysowało to, co miało przed oczami. Teraz nie może widzieć przedmiotu, który ma namalować. Kolejnym krokiem jest rysowanie postaci i zwierząt. Trzylatek powinien już narysować niezgrabnych rodziców na kartce. Oczywiście z oczami, ustami i uszami.

Dwulatek powinie rysować: proste kreski we wszystkich kierunkach, zawijasy, figury geometryczne i starć się je zamalować.

Trzylatek powinien rysować: przedmioty z pamięci, niezgrabne postacie i zwierzęta z detalami.

Nawet jeśli dla dorosłego pierwsze prace dziecka, to będą po prostu bazgroły, dla dziecka to arcydzieło wypracowane długim wysiłkiem. Dziecko musi być chwalone nawet za zygzak, który nazwie wężem. Dobrze jest też zorganizować teczkę na prace malca, a wyjątkowe z nich wieszać na ścianach. Dziecko będzie zachęcone do dalszych starań, a rodzic dumny z pociechy. Dla dzieci do dwóch lat wystarczą kredki (w tym świecowe), starszemu można już dać pastele i mazaki (oczywiście nie toksyczne i przeznaczone dla dzieci). Wybór artykułów plastycznych jest ogromy. Najlepsze dla dzieci znajdziecie tutaj.

Jedna odpowiedź na “Nauka rysowania

  1. Pingback: Ćwiczenia stymulujące rozwój dziecka | Co dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz liczbę w puste pole poniżej * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.