Jakie łyżwy kupić dla dziecka?

Nie powinno uczyć się dziecka jazdy na łyżwach przed 5 rokiem życia. Do tego momentu kształtuje się układ kostny i mięśniowy dziecka. Wcześniejsza nauka może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Na rynku dostępne są łyżwy hokejowe, figurowe i rekreacyjne dla dzieci. Zanim kupimy któryś z dostępnych modeli musimy zastanowić się, jak dziecko będzie chciało je wykorzystać. Czy skupi się na jeździe figurowej rekreacyjnej czy będzie w nich grać na lodzie.

Łyżwy hokejowe

Przeznaczone są do szybkiej, zderzeniowej jazdy. Stworzone od grania w hokeja na lodzie, ale często wykorzystywane są też do jazdy rekreacyjnej. Zrobione są z tworzywa sztucznego lub ze skóry. Cały but i cholewka jest sztywna, noski i boki zabezpieczone są wzmocnieniami (budowa skorupowa). Są docelowo przystosowane do dużej ilości zderzeń i obić, dlatego wydają się masywne i ciężkie. W gruncie rzeczy ciężkie nie są, za to bardzo wytrzymałe i chronią stopy przed kontuzjami i urazami. Podeszwa w takich łyżwach jest wykonana z metalu lub twardego plastiku. Wkładka powinna być wyprofilowana i miękka. Buty mogą być sznurowane, zapinane na rzepy lub klamry. Wygodne w użytkowaniu są klamry - wystarczy kilka sekund i but jest zapięty. Sznurowanie sprawia dzieciom często problemy, zwłaszcza gdy robią to zmarzniętymi rączkami.

Łyżwy figurowe

Przeznaczone są do jazdy figurowej na lodzie. Są delikatne i filigranowe. Standardowo są wykonane ze skóry naturalnej i wiązane sznurowadłami. Mają delikatniejszą, w porównaniu do hokejówek, konstrukcję. Podeszwa jest podwyższona na obcasie, który pionizuje sylwetkę, co pomaga w wykonywaniu piruetów na lodzie. Na figurówkach wykonuje się z reguły delikatne i subtelne ruchy i nie są one przystosowane do częstych obić i upadków. Do nauki jazdy lepsze będą hokejówki, a figurowe do jej doskonalenia. Zana jest też opinia, że najlepiej spiłować pierwszy ząbek na płozach w figurówkach (zaczepia o lód i powoduje wywrotki).

Łyżwy rekreacyjne

Zostały stosunkowo niedawno wprowadzone na rynek. Mają cechy hokejówek i figurówek. Podeszwa ma lekki obcas, ale cała konstrukcja jest skorupowa i wzmocniona. Są bardzo dobre na stawianie pierwszych kroków na lodzie.

Ogólnie, łyżwy plastikowe zapewniają większą sztywność  kostce i bezpieczeństwo, skórzane zaś doskonale dopasowują się do stopy. Skórzane są oczywiście droższe. Wyściółka buta łyżwy powinna być wykonana z materiału oddychającego i przepuszczającego powietrze. Producenci wykorzystują mikrofibrę lub bio-dri (materiał wchłaniający wilgoć). W niektórych modelach można spotkać w środku ocieplenie z futra sztucznego, co w łyżwach rekreacyjnych nie przeszkadza, ale już w hokejowych (do intensywnego ruchu) może powodować niemiłą potliwość stóp. Droższe modele łyżew posiadają w środku wkładkę żelową, która dopasowuje się do kształtu stopy i gwarantuje komfort jazdy. Dzieciom polecam łyżwy z regulacją rozmiaru. Stopy dzieci rosną bardzo szybko, a regulacja pozwoli na jazdę w nich kilka sezonów.

Jakie kupić?

Nie należy kupować łyżew w supermarketach nieznanych firm. Są niestaranie wykonane, niewygodne i nieprzystosowane dla dzieci. Często płozy są źle przymocowane i jazda nie jest możliwa. Cena łyżew wiąże się z ich jakością, dziecięce nie powinny kosztować mniej niż 100 zł.

Polecane firmy łyżew:

TEMPISH (więcej tutaj)

SPOKEY (więcej tutaj)

SIGNA (więcej tutaj)

ROCES (więcej tutaj)

NILS EXTREME (więcej tutaj)

Więcej modeli łyżew tutaj. Ranking najpopularniejszych w ostatnim czasie łyżew dla dzieci dostępny jest tutaj.

 

3 odpowiedzi na “Jakie łyżwy kupić dla dziecka?

  1. Pingback: Zimowe szaleństwo maluszka | Co dla dziecka

  2. Pingback: Co robić z dzieckiem zimą? | Co dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz liczbę w puste pole poniżej * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.