Jaki fotelik samochodowy kupić?

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem jest najważniejszą kwestią. Aby podróż była bezpieczna i spokojna dziecko musi znajdować się w odpowiednio dobranym foteliku samochodowym.

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego nie jest trudną sprawą. Wystarczy wiedzieć jaka jest dokładna waga i wzrost dziecka. Znając te wartości bez problemu można wybrać fotelik spełniający wymogi bezpieczeństwa. Ogólnie foteliki są podzielone na trzy grupy: grupa 0+, grupa 1 i grupa 2.

GRUPA 0+

Są to foteliki dla dzieci do 13 kg, czyli dla niemowląt i nieco większych maluszków. Modele należące do tej grupy są wyjątkowo stabilne i wytrzymałe. Muszą zapewnić ochronę bardzo delikatnego ciała dziecka i zagwarantować minimalne urazy dziecka w razie kolizji auta. Foteliki z tej grupy mocuje się tyłem do kierunku jazdy. W takim układzie rodzic ma łatwy dostęp do pociechy, a w razie wypadku siła uderzenia jest rozkładana w ten sposób, że dziecko jest narażone na urazy w minimalnym stopniu. Przykładowe foteliki z grupy 0+ dla dzieci  są dostępne tutaj. Ranking fotelików z tej grupy można zobaczyć tutaj.

GRUPA 1

Są to foteliki dla dzieci od 9 miesięcy do 4 lat, które ważą od 9 do 18 kg. Takie foteliki posiadają wzmocnione pasy wewnętrzne i możliwość regulacji pochylenia siedziska. Część modeli można mocować tyłem do kierunku jazdy, co jest bardzo polecane i wskazane. Inne modele są dostosowane do mocowania w kierunku jazdy. Przykładowe modele z grupy 1 są dostępne tutaj. Ranking fotelików grupy 1 jest dostępny tutaj.

GRUPA 2

Są to foteliki dla dzieci od 4 do 12 lat, których waga waha się pomiędzy 15 a 36 kg. Dziecko umieszcza się przodem do kierunku jazdy, a zapina się je samochodowymi pasami bezpieczeństwa (umieszcza się je przy zagłówku fotelika). Większość modeli z tej grupy ma wzmocnienia po bokach, które w  znacznym stopniu zwiększają bezpieczeństwo dziecka przy uderzeniu z boku pojazdu. Przykłady modeli z grupy 2 są tutaj. Ranking fotelików z tej grupy jest tutaj.

Na ryku dostępne są też modele uniwersalne, których rozmiar można dostosować do wzrostu dziecka. Można je znaleźć tutaj. Stosowane są w sytuacji, kiedy dziecko nie ma jeszcze odpowiedniej wagi do kolejnej grupy fotelików samochodowych, ale jest wysokie i nie mieści się już w poprzedni model. Takie foteliki są rozwiązaniem czasowym i w miarę możliwości dziecko powinno przesiąść się w fotelik z kolejnej grupy Foteliki uniwersalne nie gwarantują takiego dopasowania do sylwetki dziecka, jak foteliki dedykowane konkretnej grupie.

Stelaż i pasy fotelika samochodowego

Głównym zadaniem fotelika jest amortyzacja uderzenia. Dlatego musi on być głęboki, masywny, z bocznymi wzmocnieniami. System Safe Side zapewni dodatkowe bezpieczeństwo w przypadku bocznego uderzenia. Pasy wewnętrzne w fotelikach muszą być 3- lub 5-punktowe. Dobrze jest jak są miękkie i otoczone gąbką. Regulacja ich długości i możliwość dociągania są opcją bardzo ułatwiająca odpowiednie zapięcie dziecka. Pasy powinny składać się z pasów barkowych i pasów biodrowych.

Materiał

Tapicerka fotelika samochodowego musi być zrobiona z materiału miłego w dotyku, mocnego, oddychającego i łatwego do prania. Najlepiej jeśli tapicerkę można zdjąć i po prostu uprać w pralce. Na rynku dostępne są też specjalne pokrowce na foteliki, które chronią je przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Oparcie i zagłówek fotelika

Zagłówek powinien być regulowany, tak aby dostosować jego wysokość do dziecka. Wszelkie twarde elementy muszą być zabezpieczone miękkim obiciem i gąbką. Dziecko wtedy czuje się w foteliku bezpieczne i jest mu wygodnie siedzieć. Wysokie i oczywiście miłe w dotyku boczne ścianki zapewniają komfort podczas snu.

Na to jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie fotelika?

Dobrze jest jeszcze przed zakupem zamontować fotelik w samochodzie i upewnić się, że jest on stabilny, nie rusza się i nie przesuwa. Najlepiej jeśli fotelik połączony jest sztywno z ramą samego samochodu (system Isofix). Bazy do fotelików zagwarantują solidne przymocowania fotelika. Bazy do fotelików dostępne są tutaj.  Regulacja pochylenia oparcia, szerokość siedziska, ruchomy zagłówek sprawią, że dziecko będzie czuło się w foteliku komfortowo i nie będzie grymasiło. Wszelkie akcesoria do fotelików dostępne tutaj oraz tutaj umilą jazdę maluszkowi. Można kupić zabawki do zamontowania w fotelikach  czy dodatkowe śpiworki i kocyki.  Oczywiście nie ma mowy o kupnie fotelika nie posiadającego certyfikatów bezpieczeństwa. Fotelik musi spełniać normę ECE R44/04 oraz posiadać oznaczenia testów zderzeniowych (ADAC, OEAMTC, AA, ANWB).

3 odpowiedzi na “Jaki fotelik samochodowy kupić?

  1. Pingback: Jaki fotelik samochodowy? Foteliki z grupy 0+ | Co dla dziecka

  2. Pingback: Jaki fotelik samochodowy? Foteliki z grupy I | Co dla dziecka

  3. Pingback: Jaki fotelik samochodowy? Foteliki z grupy II i III | Co dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz liczbę w puste pole poniżej * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.